Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 195097
This craftsman style home plan features three bedrooms, two bathrooms, and large living areas, to ensure comfortable living. The angled front of the house adds character to this home as well as lends itself to fitting on tight angled lots.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 1410 | 8' 0" |
| Garage Area | 290 | 9' 0" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Garages | One Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | One Story Rancher House Plans, Canadian House Plans |
| Finished Square Feet | 1410 |
| Width | 33' 0" |
| Depth | 58' 0" |
| ArchitecturalStyles | Craftsman House Plans, Traditional House Plans |
| External Wall Finishes | Cultured Stone, Board and Batten Siding, Horizontal Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 18' 0" |
| Roof Pitch | 6/12 |
| Foundation Types | Slab, Crawlspace |